Спортната кариера на сенсей Христов започва през 1986 година, когато той постъпва във Висшия институт по физкултура „Георги Димитров”, днешната Спортна Академия. Той е четвърти дан, като определя тази титла като един престиж, към който се стремят подрастващите, а черният пояс носи авторитет.
„В тези години спортът карате беше забранен, той беше разрешен само за структурите на Министерството на вътрешните работи. Понеже аз бях във военен факултет, т.е. за 4 години съм изкарал висшето си образовани и казармата. При нас се практикуваше изключително много специализиран ръкопашен бой, който в момента е в основата на структурите за сигурност във всички сфери на сигурността в България и чужбина. Това беше първоначалната стъпка и така докато през 1988 дойде един кореец – Ким и започна да преподава и от там това нещо по някакъв начин започна да ни влива свежа кръв. Сравнително късно съм започнал да се занимавам и съм извървял пътя, който трябва да извърви всеки един човек от белия до черния колан. Аз съм четвърти дан карате, данът е по-скоро един престиж, който по някакъв начин подрастващите имат да следват и това е тяхна идея. Когато всеки един покрие изискванията за първи дан от там нататък започва да мисли за втори и трети, ако продължава да се занимава с тази дейност. Черният пояс е авторитет”, сподели той.
„Самурай” е първият клуб, който е започнал да се занимава с организирано карате в нашата област. Той е учреден през 1994 година от Димитър Христов и Ивелин Керанов, който за съжаление не е вече между нас.
„Започнахме с АБ-то като ползвахме различни български инструктори, канехме чужденци, ние ходихме много често на семинари. Карате се превърна в наш начин на живот, ние когато не сме у дома сме на карате. Включително летни лагери и много международни състезания. Може да ни попитате дали не ни омръзва това, защото само с това живеем. Когато започнеш да виждаш как един подрастваш променя своя облик положително, когато започва да има вяра в себе си, когато започва да се чувства сигурен в живота, когато започва да става добър човек, то можеш да кажеш, че си свършил работата си. Като начинаеща група, която сформирахме и започнахме да се занимаваме с карате бяха 16-20 човека. Постепенно групата нарастваше, защото започнаха да идват и успехите. Когато направихме и европейски шампион, тогава вече интересът нарасна страшно много. Групата ни е около 100 трениращи –деца до 14 години до мъже и жени”, каза още Христов.
Над 5000 души са преминали през ръцете на сенсей Христов, без съмнения всеки един от каратеките е оставил следа в клуба и сърцето на своя преподавател. Сред състезателите има много познати в спорта имена.
„Елитните състезатели на България Георги Михайлов, Янко Соколов и Пеньо Пенев са инструктори в клуба. Стремим се нарочно с четирима треньори да работим, за да можем да обръщаме повече внимание на децата. Не мога да не спомена примерно Георги Брайков – един невероятен каратист, Стоян Паскалев, Петър Парушев, Таня Дичева, която няколко пъти стана шампион на България. Ще изпусна някого”, сподели треньорът.
Всяка година самураите на Добрич завършват с над 60 медала на национално ниво, половината от които златни. Най-големият форум, на който са участвали е Световно първенство. Сред състезателите има и много европейски и национални шампиони.
„Доста труд е, доста лишения е, само треньорите и децата не можем да се справим, ако не са родителите. Всяка вечер те са на входа на залата и чакат своите деца. Това е една изключителна жертва, която мисля, че рано или късно ще им се отплати, защото децата стават стойностни хора и разбират, че всичко се постига с труд и упоритост”, разказа сенсей Христов.
2020 година се отрази неблагоприятно и на спортистите, с месеци организирания спорт не беше разрешен, но според сенсей Христов не бива да бъдем песимисти.
„Трудна беше, но успяхме да я прекрачим, успяхме да си свършим всички държавни първенства по календар. Лошото е, че не можахме да се явим на международни форуми. Дано тази година да е добра, имаме много важно първенство в Италия през септември. Липсват международните турнири на децата, ние имаме 50 картотекирани състезатели, от които 46 са участвали във всички първенства. Когато един подрастващ състезател започне да се развива, той вече няма ниво в България и трябва да го търси в чужбина”, каза още той.
Сенсей Димитър Христов пожелава на всички добричлии да бъдат здрави, да се усмихват повече, да бъдат по-трудолюбиви и търпеливи и в един момент, когато вратата се отвори да успеят да направят крачка напред към по-добро.